Podvodníci se zámky připravili lidi o tisíce korun

Jednou ze základních hodnot je pro většinu lidí bezpečí. U seniorů to platí obzvlášť a právě na strach a nátlak, kterému lidé často podlehnou, sází finta podvodníků s bezpečnostními zámky. Tito tzv. šmejdi, jak už v Česku zlidovělo označení pro ty, kteří zneužívají určitou bezbrannost osamocených lidí, mají nový trik.

Jak informoval Český rozhlas, nebo například server TN.cz, nabízejí lidem výměnu zámkové vložky do dveří s tím, že se jedná o speciální kus v hodnotě několika tisíc korun. Jde přitom o obyčejný zámek za maximálně pár stovek. Scénář pro divadýlko na naivního zákazníka je rafinovaný. Člověk zvonící u dveří začne varováním, že v okolí bylo vykradeno několik domů a je potřeba myslet na zabezpečení. Pak zkritizuje vaše stávající dveře a přidá argument, že je třeba mít zámek, který uznává pojišťovna.

„Nemáte správný typ“

„On ještě argumentoval, že nemáme ten správný, aby ho pojišťovna uznala. Tak jsme souhlasili. Ptal jsem se, kdy to přijdou vyměnit a on vzal telefon a že má technika s sebou, ale že teď vyměňuje zámek a že mají dost práce. Že jsou žádaní. Jenže najednou, jak zavolal, tak se objevil technik, který čekal o poschodí výš,“ řekl Českému rozhlasu v reportáži pan František. Toho „nový“ zámek přišel nakonec na 5 tisíc korun.

Dalším rizikem je, že podvedení občané nemusí dostat od takových prodejců všechny klíče k novému zámku. Podobný případ jako pan František zažila 88letá matka pana Jurčíka ze Zlína. „Že prý tam byl nějaký pán a že bude měnit zámky, protože se krade a že se zámky musí vyměnit. Tímto způsobem ji nějak přesvědčil a vyměnil jí tu vložku ve dveřích. Vložku jsem vymontoval a zjistil jsem, že jí namontoval v podstatě úplně tu samou, co tam měla,“ uvedl syn.

Co v takové chvíli dělat? Můžete se obrátit na Českou obchodní inspekci, ale není jisté, že své peníze vy nebo třeba vaši napálení rodiče uvidíte. Lepší je nevěřit podomním prodejcům a nenechat si něco vnutit mezi dveřmi. Ano, kvalitní zámek do dveří je důležitý. Ale věřte nám, ani ten nejlepší nestojí pět tisíc! Důležité je navíc myslet na zabezpečení celých dveří, pokud už se rozhodnete zvýšit zabezpečení vašich současných dveří.  V takovém případě se nikdy nic nedělá mezi dveřmi, ale má přijet technik, který vám zdarma nabídne konzultaci a vše řádně zaměří, sepíše a vytvoří takové řešení, které bude znamenat skutečné bezpečí.

Navíc: zákaz podomního prodeje v Česku podle Sdružení obrany spotřebitelů platí až v 70 procentech všech obcí a měst. Za jeho porušení hrozí prodejcům až stotisícová pokuta.