Zima je tu a s ní vykradači chat. Braňte se proti nim chytře

S odchodem léta nastal čas, během kterého z chat a chalup zmizeli i jejich osadníci a některé zazimované objekty navštěvují už jen dva typy hostů. První jsou vítaní – hlídkující policisté, kteří kontrolují zabezpečení našich přechodných a milovaných útočišť. Ti druzí jsou zloději vykrádající chaty. A ty nechce nikdo.  

Asi není třeba dlouze vysvětlovat, že pokud máte na chalupě nebo chatě nějaký cenný majetek, je třeba ho zabezpečit ideálně tak, aby zloděj, který může kvůli odlehlosti sídla pracovat často nerušeně, raději váš pozemek rovnou přešel a vzdal to.

Primitivní ‚šidítka‘ typu nálepek s informací o alarmu, falešné kamery s blikajících ‚světýlkem‘ a pořízení ‚lepší‘ vložky do zámku dveří jsou zkrátka na nic. Odradí možná tak náhodného zoufalce, který jde loupit poprvé. Pro ostatní kriminálníky může jít ale o pozvánku k loupeži, která vás přijde na desetitisíce.

Michal Barbořík, vedoucí odboru prevence kriminality ministerstva vnitra, prozradil Deníku, že každých dvacet pět minut dojde v Česku ke vloupání. U rodinného domu k němu dojde každé tři a půl hodiny, u bytu každé čtyři hodiny, u chaty nebo chalupy každých šest hodin. 

Co funguje?

Bezpečnostní dveře a zabezpečení oken, například pomocí mříží nebo závory. Nic lepšího dosud lidstvo nevymyslelo. Pokud totiž obyčejné dveře vybavíte drahým zámkem, moc si nepomůžete.

Tipy zadarmo:

  • Využijte pomoc sousedů. Pokud poblíž má chalupu někdo, kdo v ní žije třeba celoročně, požádejte ho, aby vám na chalupu občas ‚mrknul‘ a třeba vybral poštovní schránku. Čím méně opuštěně objekt vypadá, tím lépe.
  • Žádné klíče pod rozhožkou a květináčem. Zapomeňte na to. Raději si pořiďte bezpečnostní schránku.
  • Nezatahujete žaluzie, pokud to není nutné. Dům by měl působit tak, že jste si někam odskočili.
  • Nechte za zahradě pohozený míč nebo nějakou hračku.
  • Vyfoťte si cennosti. Pokud je můžete odvést, udělejte to.

Tipy za peníze:

„Takto zajištěná chata je chráněna i proti sofistikovanějším útočníkům. Vykrádači chat a chalup však zpravidla nebývají úplní lumenové vybavení nejmodernější technikou, a tak stačí jednodušší systém, jehož výhodou u zazimovaných chat může být naprostá nezávislost na elektrické energii,“ dodává pro Deník k možnostem zabezpečení Jaroslav Čehovský, specialista bezpečnostních technologií společnosti SSI Group.

Doporučujeme:
Ocelová konstrukce s rozvorovým zámkem Kavan MUL-T-LOCK, 8+3 kotevních bodů vč. pantů a zámku pro bezpečnostní bytové dveře. Vnitřní antikorozní a protipožární nátěr, pětibodový aktivní rozvorový mechanismus, minerální vata, tři šroubovací panty přivařené na ocelovém rámu.