Panikové zámky a jak fungují

„Prosíme, po 20 hodině vchodové dveře zamykejte!“. Visí i ve Vašem domě tato výzva? A přemýšleli jste někdy nad tím, třeba jako majitelé domů nebo nájemníci, zda zamykání vchodových dveří nemůže být nebezpečné?

„Pokud dojde například k požáru ve sklepě, dojde ke komínovému efektu, kouř stoupá centrálním schodištěm a někdo, kdo má nejblíže ke vchodovým dveřím zkusí otevřít, zjistí, že je zamčeno a už nemá šanci se dostat zpátky, protože se párkrát nadechne a může ztratit vědomí.“, říká Jaroslav Mikoška, mluvčí jihomoravských hasičů v reportáži České televize. Jak tedy k situaci se zamykáním vchodových dveří přistupovat? Zvlášť, když nám tuto povinnost zpravidla nařizují stanovy nebo domovní řád? Řešením jsou panikové zámky.

Klíč sice uzamkne majetek, ale zároveň „uvězní“ i lidi. Navíc je zamykání vchodových dveří proti požárním předpisům, zamykáte totiž únikový východ a to v případě požáru může ohrozit lidské životy.

Panikové zámky v praxi

Panikové zámky umožňují bezpečné a rychlé otevření dveřního křídla nebo křídel v případě ohrožení jako je požár nebo jiná nestandardní událost. Jsou konstruovány tak, aby pouhým stiskem kliky nebo svislé panikové hrazdy odemkly a otevřely dveře, přestože není k dispozici klíč, kterým lze uzamčený zámek otevřít.

Zároveň tyto zámky kladou obzvláštní požadavky na bezpečnost proti vloupání. Výhodou je také to, že panikové zámky lze dodat jako součást nových dveří, ale lze je montovat do stávajících dřevěných, ocelových, hliníkových i plastových dveří.

Sady panikového kování nebo panikové zámky jsou v novostavbách i při rekonstrukcích využívány stále častěji. V některých případech, s ohledem na charakter stavby, jsou zámky dokonce povinné pro zkolaudování objektu.

Pokud se i vy rozhodnete pro pořízení těchto zámků, můžete vybírat z několika variant v kombinaci s bezpečnostními dveřmi – například vícebodové samozamykací zámky, kde zcela automaticky spojíte bezpečí s pohodlnou obsluhou.

Samozamykací systémy nahrazují manuální zamknutí zámku pomocí klíče. Další výhodou těchto zámků je napojení na domovní telefony či čipový systém. Kontaktujte nás, firma Kavan nabízí kvalitní a spolehlivé řešení pro Prahu a okolí. Více na webu.

 

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s